Garážové blues
Pred výstavbou garáže zvážte viacero faktorov. Ušetríte vám to čas aj peniaze.
Garáž či prístrešok? Samostatne stojaca alebo súčasť domu? Ak aj vy riešite obdobné dilemy, čo zvoliť pre ochranu vášho štvorkolesového miláčika, najlepšie je vopred si zodpovedať všetky za a proti. Prístrešok je nesporne finančne najlacnejšie riešenie, no v porovnaní s uzavretou garážou ťahá za kratší koniec – nevýhodou je slabá ochrana auta proti chladu, absencia bezpečnosti auta voči odcudzeniu, ako aj minimálny či žiadny odkladací priestor. Navyše, v prípade garáže vás ráno čaká suché a zohriate vozidlo, najmä ak garáž v zime aj vykurujete. Ak nemôže byť súčasťou domu, potom je riešením samostatne stojaca garáž. Pred jej realizáciou však rovnako zvážte viacero faktorov a dodržte niekoľko zásad. Ušetrí vám to nielen čas, ale aj nemalé peniaze.
Na veľkosti záleží. Pred realizáciou stavby je dobré si zvážiť, kde bude stáť, a aká veľká má byť. Teda či bude len „príbytkom“ pre auto, alebo aj priestorom pre vašu dielňu a odkladací priestor – napríklad pre bicykle, kosačku, záhradný nábytok, náradie, alebo dokonca ju chcete podpivničiť. „Práve od veľkosti stavby záleží, či pôjde len o drobnú stavbu vyžadujúcu ohlásenie stavebnému úradu, alebo je potrebné aj stavebné povolenie,“ upozorňuje Roman Zednikovič, projektový manažér spoločnosti Würth Slovensko. Presné podmienky si preto zistite vopred nielen na príslušnom stavebnom úrade, ale aj možných dotknutých orgánov, ako napríklad vodohospodársky podnik.
Pripravte si rozpočet. Práve pôdorys by spolu s vašimi predstavami využitia garáže mal dať jasnejšiu predstavu aj o rozpočte. Bude garáž len pre jedno, či aj dve autá? Z akého stavebného materiálu bude? Myslieť treba aj na krov, prípadne zateplenie rovnej strechy, izoláciu proti vode, termoizoláciu pivnice, výber garážovej brány a podobne. Obdobne, či si chcete garáž stavať svojpomocne, alebo cez realizačnú firmu. „Svojpomocná stavba určite ušetrí prostriedky, no ak nie ste skúsený stavebník, je lepšie zveriť stavbu firme s referenciami, než šetriť na stavbe a následne draho opravovať chyby,“ upozorňuje odborník.
Tvrdý základ. Bez ohľadu na stavebný materiál použitý na výstavbu garáže by mal byť podklad pevný – najčastejšie využívaným je betón, cementový poter, liate materiály alebo protišmyková dlažba. Dôležitá je životnosť a ľahká údržba, keďže práve podlaha je vystavovaná nielen zaťaženiu, ale hlavne únikom prevádzkových kvapalín či iných chemikálií. Obdobne pri výbere materiálu na prístupový chodník do garáž uprednostnite radšej zámkovú dlažbu, ktorá má do seba zapadujúce výstupky a je tak stabilná, alebo betónové kocky či dlažbu, ktorá záťaž auta vydrží. Kocky by mali mať kvôli stabilite výšku aspoň 8 cm. Ak chcete prístupovú cestu čo najviac prírodnú, použite aspoň zatrávňovacie tvarovky, predídete tomu, že si pri nepriazni počasia nanesiete do garáže blato.
Rozvody. Už v štarte si premyslite, kadiaľ by mali viesť rozvody elektriny a kde dať zásuvky. „Oceníte to najmä pri starostlivosti o auto, ako čistenie, dofukovanie pneumatík a podobne, ale aj bežné majstrovanie,“ hovorí Roman Zednikovič. Obdobne prívod vody, či dokonca kanalizáciu oceníte, ak garáž chcete využívať aj ako dielničku, prípadne je blízko garáže záhrada. Na zváženie je aj samotné vykurovanie a odvetrávanie miestnosti. Pri vykurovanej alebo temperovanej garáži treba myslieť na tepelnoizolačné vlastnosti obvodových konštrukcií aj garážovej brány.
Materiál pre garáž. Ak chcete mať garáž čo najskôr hotovú, možnosťou je montovaná garáž či už z dreva alebo plechu či z prefabrikovaných betónových dielcov. Najklasickejšie, no aj najnáročnejšia na výstavbu je garáž z tehál či pórobetónu. „Voľba materiálu je dôležitá nielen kvôli stabilite konštrukcie, ale aj kvôli tepelnoizolačným vlastnostiam stavby,“ konštatuje Roman Zednikovič. Ide nielen o jej pohodlnejšie využívanie aj počas sychravého a chladného počasia, udržiavania rovnomernej teploty v podpivničenom priestore, ale aj o ochranu garáže. Ak zvažujete plochú strechu, určite nezabudnite na zateplenie, ktoré ochráni strechu aj garáž pred premokaním. Pokiaľ ide o nosnosť najmä stien konštrukcie, tá je dôležitá v prípade ich zaťaženia napríklad policami, držiakmi na lyže, bicyklami a podobne. Významnou záťažou je aj garážovú brána.
Pohodlný vstup. Garážovú bránu by ste dnes mali vyberať nielen podľa vzhľadu, ale najmä kvality prevedenia. Kým klasické otváracie brány sú už na ústupe, väčšina výsuvných či rolovacích brán vyžaduje kvalitnú elektroniku, no aj precíznu montáž. Na druhej strane, trh dnes ponúka naozaj široké spektrum brán, sekciová, posuvná, rolovacia, ale aj možnosti pohodlného vstupu cez dvere inak rolovacej brány. Zaujímajte sa aj o možnosti ovládania otvárania brány, či osvetlenie príjazdovej cesty. Pri výbere dodávateľa sa riaďte vždy referenciami. Na kvalite určite nešetrite. Ak nie ste skúsený stavebník, montáž radšej zverte odborníkom.